Jeden dzień spędzony w Mediolanie

Kiedy kilka lat temu usłyszałem w jednym z programów na TVN dosyć znaną sentencję „Jesteśmy w Mediolanie”, zdałem sobie sprawę, że chciałbym kiedyś wypowiedzieć te słowa. Nie sądziłem jednak, że stanie się to krótko po tym jak rozpocznę swoją przygodę z podróżowaniem.


Mediolan jest położony na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej. Jest drugim co do wielkości miastem włoskim zaraz po Rzymie.
Dużym plusem pobytu w Bergamo było to, że Mediolan znajdował się tylko godzinę drogi pociągiem od wspomnianej miejscowości. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że skoro już jesteśmy we Włoszech to warto tam spędzić przynajmniej jeden dzień i tak też się stało.
Koszt biletu w jedną stronę z Bergamo do Mediolanu wynosił ok. 5,5 EUR, co wydaje się dosyć rozsądną ceną.

Pierwsze wrażenia z Mediolanu?

Turyści są dosłownie wszędzie. W dużym stopniu spowodowane to było piękną, słoneczną pogodą, która towarzyszyła nam przez cały dzień.
W Internecie znajdziecie wiele przewodników i porad na temat tego co warto zwiedzić w tym mieście, w zależności od tego jak długo będzie trwał wasz pobyt.
Ja chciałbym skupić się na tym co mi najbardziej przypadło do gustu.
Przede wszystkim – Katedra Narodzin św. Marii (wł. Duomo St. Maria Nascente di Milano).
Budowla znajduje się w centralnym punkcie miasta i zdecydowanie ciężko przejść obok niej obojętnie. Co ciekawe katedra powstawała przez kilka wieków, zatem dla ludzi, którzy interesują się tematem może stanowić doskonałe połączenie wielu stylów.
Jej wysokość to aż 108 m. Budynek naprawdę robi niesamowite wrażenie.

Ceny za wejście do środka wahają się od kilku do kilkunastu euro w zależności od tego co chcielibyśmy zobaczyć.
Na pewno warto wspomnieć także o Galerii Wiktora Emmanuela II (wł. Galleria Vittorio Emanuele II), która znajduje się niedaleko.
To z pewnością jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów obiektów.
Jest to najbardziej ekskluzywne centrum handlowe w mieście.

W środku znajduje się wiele sklepów z ubraniami znanych projektantów, więc jeżeli chcecie wydać trochę pieniędzy na rzeczy, których nie do końca potrzebujecie – to jest właściwe miejsce.


W związku z licznymi zapytaniami na temat tego o co chodzi z tym kręceniem się w kółko w naszym filmie, chciałbym wyjaśnić tą kwestię.
We wspomnianej galerii istnieje mozaika posadzkowa, która przedstawia żółtego byka, czyli herb Turynu. Legenda głosi, że należy stanąć na jego przyrodzeniu i na prawej pięcie obrócić się trzy razy. Taki taniec podobno daje szczęście i pomyślność, jak widzicie w naszym przypadku się udało, więc warto zamówić bilety do Mediolanu już dziś.

Kolejnym miejscem, które warto wymienić jest, tzw. „mała Wenecja”. Mediolańskie kanały Naviglio Grande określane są tym właśnie mianem.
Zdecydowanie klimat tego miejsca, czyli woda otoczona ulicami, może sprawiać że poczujemy się jak w Wenecji.
Jest to moim zdaniem idealne miejsce na randkę, jeżeli oczywiście macie z kim iść. Widok wieczorem naprawdę zapiera dech w piersiach.


Ciekawe jest to, że w pewnym momencie budową kanałów zajął się Leonardo da Vinci, chociaż wielu z nas kojarzy się tylko i wyłącznie z malarstwem.
Warto odwiedzić także jego pomnik, który znajduje się w mieście.
To zdecydowanie jeden z najbardziej znanych malarzy na całym świecie.
Jak się domyślacie jeden dzień w tym mieście to naprawdę niezbyt długo i skłamałbym gdybym napisał, że taka wycieczka w zupełności wystarczy.


Oczywiście pozostał pewien niedosyt i miejca, do których nie udało nam się dotrzeć.
Mimo wszystko spędzając tam czas od rana do wieczora udało nam się poczuć klimat tego miejsca, posmakować prawdziwej włoskiej pizzy i makaronu, życie tam płynie nieco innym rytmem, czas się zatrzymuje, a pieniądze przekazane nieuczciwemu sprzedawcy w centrum wydają Ci się najlepszą inwestycją.