7 rzeczy, które powinieneś zrobić w Sofii

Z pozoru może wydawać się, że Sofia nie jest stolicą, którą koniecznie należy odwiedzić planując podróżowanie po Europie.

Jednak moim zdaniem jest wręcz przeciwnie.

W ciągu ostatnich miesięcy miałem okazję dowiedzieć się więcej na temat kultury bułgarskiej, odwiedziłem także wiele wspaniałych miejsc.

Niektóre krajobrazy mogłyby z łatwością zawstydzić te miasta, o których wszędzie słyszymy, że są piękne.

Możecie się ze mną zgadzać lub nie, ale uważam że Sofia jest niesamowita.

Mam wrażenie, że dopiero przed samym wyjazdem, poznałem ją lepiej.
Przygotowałem listę rzeczy, które koniecznie powinniście zrobić, jeżeli zdecydujecie się tutaj przyjechać.

1. Wybierzcie się na FREE SOFIA TOUR

Myślę, że free tour to zawsze dobre rozwiązanie.
Zwłaszcza, jeżeli macie mało czasu, a chcecie przynajmniej w niewielkim stopniu dowiedzieć się czegokolwiek na temat miasta, które odwiedzacie.

2. Zróbcie sobie jednodniową wycieczkę

Szczególnie polecam Siedem Jezior Rilskich, o których już pisałem, a także Monastyr Rilski, który jest naprawdę imponującą budowlą.

3. Spróbujcie lokalnego piwa kraftowego

Jeżeli nie jesteście pewni, które miejsce wybrać, sugeruję Vitamin B i Kanaal.

Każdy znajdzie tam coś dla siebie, warto wybrać się, gdy będzie ciepło, dlatego że nie ma nic lepszego, niż dobre piwo kraftowe na świeżym powietrzu.

4. Posmakujcie bułgarskiego wina

Oczywiście nie jest tak, że zachęcam do picia alkoholu, zwłaszcza w dużych ilościach. Jednak, jeśli nie macie nic przeciwko, polecam także spróbowanie tutejszego wina, z którego słynie Bułgaria.

Istnieją także wycieczki, które obejmują testowanie tego alkoholu, na pewno z łatwością znajdziecie informacje na ten temat w Internecie.

5. Wejdźcie do świątyni św. Aleksandra Newskiego

Z pewnością z wielu przewodników dowiecie się, że jest to zdecydowanie jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w tym mieście. Sobór robi niesamowite wrażenie, dlatego myślę, że warto wejść do środka.

6. Przejdźcie przez Vitosha Boulevard

Jest to główna ulica w centrum Sofii. Naprawdę lubię to miejsce. Znajduje się tutaj wiele restauracji, barów i kawiarni.

Gdy jest ciepło na Vitosha panuje specyficzny klimat i ciężko znaleźć wolne miejsce, aby gdzieś usiąść.

7. Spróbujcie bułgarskiego jedzenia

Szczególnie polecam dania z poniższej listy:

Sałatka szopska – bardzo charakterystyczny rodzaj sałatki, która przyrządzana jest z ogórków, pomidorów, papryki, cebuli z dodatkiem słonego sera.

Tarator – coś co trochę przypomina polską mizerię, tutaj stanowi odrębne danie, idealne sprawdzi się w upalne dni, jednak nie każdemu przypadnie do gustu.

Banitza – czyli śniadaniowy klasyk, jej różne wariacje dostępne są w wielu miejscach (nawet na stacji metra).

Jest to przekładany białym serem zapiekany placek. Warto spróbować!

Parlenka – czyli chleb, który idealnie sprawdzi się jako dodatek do dania głównego. Występuje wiele rodzajów, szczególnie polecam ten z czosnkiem.

Mam nadzieję, że teraz nie będziecie już mieli wątpliwości co do tego co robić w Sofii. Pakujcie plecaki i szukajcie tanich biletów!